Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

mebelfan.pl | 11 sierpnia 2022

Scroll to top

Top

Aranżacja łazienki – kompendium wiedzy

Aranżacja łazienki – kompendium wiedzy

Urządzenie łazienki może okazać się dużym wyzwaniem nawet dla doświadczonego projektanta. Problemy pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy w grę wchodzi stosunkowo niewielka łazienka o niestandardowych kształtach, w której jest kupa wnęk do zagospodarowania. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak urządzić łazienkę, aby znaleźć idealny kompromis pomiędzy funkcjonalnością, a estetycznym wykończeniem.

Ogrzewanie w nowoczesnej łazience

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z najważniejszych elementów łazienki jest jej ogrzewanie. Z praktycznego punktu widzenia najlepszym wyborem będą popularne grzejniki drabinkowe, które można wykorzystać jako dodatkowy wieszak na ręczniki i pranie. Producenci coraz częściej oferują grzejniki dekoracyjne, które spełniają zadania praktyczne i dekoracyjne. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto poważnie zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym, które znacząco poprawi komfort korzystania z łazienki.

Meble łazienkowe – które wybrać?

Ważnym elementem aranżacji nowoczesnej łazienki jest także dobranie funkcjonalnych mebli. Umiejętnie wybrane meble ułatwią nie tylko przechowywanie przyborów higienicznych i kosmetyków, ale również ręczników. Kluczem do sukcesu jest to, aby meble pasowały kolorystycznie do danego pomieszczenia i co najważniejsze trzeba do nich dopasować sanitariaty. Wybierając meble łazienkowe warto zwrócić uwagę na ich trwałość i odporność na wilgoć/wodę. Osoby, które chcą urządzić swoją łazienkę w stylu SPA powinny postawić na naturalne drewno. Najlepsze gatunki to modrzew, tek i dąb. Tańszym rozwiązaniem są meble z laminowanej płyty MDF, które imitują naturalne drewno. Eleganckie szafki łazienkowe wykonane są także z płyty lakierowanej na wysoki połysk albo można znaleźć modele w macie. Jeżeli chodzi o metalowe meble do łazienki, to koniecznie muszą być one odpowiednio zabezpieczone lakierem przez rdzewieniem.

Ściany i podłogi w łazience

Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń w którym warto zwrócić uwagę na ochronę ścian i podłóg. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są eleganckie płytki ceramiczne. Wynika to nie tylko z tego, że wilgoć im nie straszna, ale również z tego, że są łatwe w utrzymaniu czystości. W obecnym sezonie bardzo modne są płytki łazienkowe, które do złudzenia imitują naturalne drewno albo kamień. Coraz więcej osób stawia także na płytki retro, dzięki którym można zaprojektować naprawdę oryginalne i niepowtarzalne wnętrza. Płytki kamienne doskonale sprawdzą się w nowoczesnych i klasycznych aranżacjach.

Pralka w łazience

W polskich łazienkach bardzo często znajduje się pralka. Niestety mało kto jest w stanie wygospodarować specjalny pokój na pralnię. Z praktycznego punktu widzenia najłatwiej umieści pralkę we wnęce, a następnie wykonać zabudowanie wolnej przestrzeni. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu pralka nie będzie rzucać się w oczy. W małej łazience najlepiej sprawdzi się pralka ładowana od góry. Niestety przy tego typu pralkach zabudowanie przestrzeni jest mocno ograniczone.

Jakie dodatki do łazienki są niezbędne?

W każdej łazience musi znaleźć się oczywiście lustro, które odbijając światło optycznie powiększają wnętrze. Eleganckie lustro najczęściej umieszcza się bezpośrednio nad umywalką. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto rozciągnąć lustro na całą ścianę. W nowoczesnej łazience najlepiej sprawdzą się lustra pozbawione ram. Dzięki takim modelom zdecydowanie łatwiej będzie zatrzeć granicę pomiędzy ścianą a odbiciem. Jeżeli chodzi o dodatki do łazienki, to nie można zapominać o mydelniczkach i dozownikach do mydła. Przydać może się także kubeczek na szczoteczki do mycia zębów. Przy prysznicu albo wannie warto położyć matę antypoślizgową. Jeżeli z łazienki korzystają osoby starsze albo niepełnosprawne, to warto pomyśleć o akcesoriach, które ułatwią im korzystanie z codziennej toalety. Przy sedesie i wannie można zainstalować pomocnicze poręcze, które ułatwiają stawanie. Na ścianie można zawiesić eleganckie wieszaki i relingi na ręczniki. Wybierając akcesoria warto zadbać o to, aby pasowały one do całego wnętrza.