Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

mebelfan.pl | 11 sierpnia 2022

Scroll to top

Top

Jak urządzić łazienkę i na jakie detale warto zwrócić uwagę?

Jak urządzić łazienkę i na jakie detale warto zwrócić uwagę?

Będąc na etapie wyposażania domu lub remontu, wiele osób staje przed trudnym zadaniem jakim jest wyposażenia łazienki. To właśnie to pomieszczenie okazuje się często problematyczne, jeśli chodzi o odpowiednią aranżację i dbałość o detale.

Jak urządzić łazienkę KROK PO KROKU?

Łazienka należy do tych pomieszczeń, które urządza się na ogół raz na wiele lat, dlatego decyzja o kolorach, meblach i dodatkach powinna być przemyślana. Warto wybrać taki wzór kafelek i innych akcesoriów, który nie znudzi się, będzie pasował do siebie i zapewni komfort podczas korzystania z łazienki. Oto cenne rady, które warto wziąć sobie do serca podczas aranżowania łazienki.

Przede wszystkim istotną kwestią podczas aranżowania łazienki jest design. I tak, oprócz stylu, w jakim chcemy utrzymać pomieszczenia, ważna jest także dbałość o detale, które nadają klimatu. W łazience nie mogą pojawić się zaburzone proporcje, ponieważ nie wpływa to dobrze na ład. Jeśli nie korzystamy z pomocy architekta podczas urządzania łazienki, konieczne jest stosowanie się do zasad ergonomii – niezależnie od tego jaki metraż posiadamy w łazience. Co istotne, na pomoc możemy liczyć także w sklepie podczas wyboru poszczególnych elementów wyposażenia.

Wanna – jak wybrać idealną i o czym pamiętać?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór wanien, w tym również te o niestandardowych kształtach i wymiarach, które sprawdzają się idealnie w małych i trudno ustawnych pomieszczeniach. Warto zwracać uwagę na produkty wiodących marek, które cechuje nowoczesny design i wysoki standard wykonania – tak jak w przypadku wanien marki Excellent.

Dzięki wannom Excellent możliwe jest zrealizowanie marzeń o idealnie wyposażonej łazience z wanną, która zapewni relaks po ciężkim dniu. Wato wcześniej sprawdzić jaki rodzaj wanny będzie pasował do wnętrza i wybrać model, który przez wiele lat niezawodnie będzie służył. Właściciele dużych łazienek mogą sobie pozwolić na wolnostojące wanny, które efektywnie się prezentują i sprawiają, że wnętrze wygląda jak nowoczesny salon kąpielowy. Z kolei w przypadku mniejszych pomieszczeń firma Excellent poleca wanny narożne lub prostokątne, które są nie mniej komfortowe.

Złote zasady aranżowania łazienki

Decydując się na aranżację łazienki bez pomocy projektanta warto też pamiętać o tzw. złotych zasadach, które mają wpływ w zakresie jej późniejszego użytkowania i wyglądu. I tak, przede wszystkim w łazience, nawet tej malutkiej, konieczne jest dbanie o dostosowanie jej do potrzeb domowników, w tym także osób niepełnosprawnych. Ważne jest zwracanie uwagi na kwestie techniczne. Drzwi łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, a jeśli w domu jest więcej niż pięć osób to najlepiej, by łazienka i toaleta stanowiły osobne pomieszczenia – z uwagi na komfort.

W łazience nie powinno się też zapominać o wentylacji, by nie dochodziło do rozwoju wilgoci. Istotne znaczenie mają też odległości zachowane pomiędzy poszczególnymi elementami wyposażenia. I tak,
wskazuje się, że minimalna przestrzeń między wanną a ścianą przeciwległą powinna wynosić 55 cm. Jeśli będzie ona większa – co najmniej 105 cm to wówczas można już swobodnie przemieszczać się wewnątrz łazienki. W zakresie wymogów technicznych wskazuje się ponadto, że miska ustępowa oraz bidet powinny znajdować się na poziomie 40 cm nad podłogą, co oblicza się od górnej krawędzi do gotowej podłogi. Specjaliści wskazują ponadto, że umywalkę najlepiej umocować na wysokości 85 cm, a w sytuacji kiedy chcemy by w łazience znajdowała się też druga umywalka – odległość powinna stanowić 25 cm.

Kiedy wybieramy płytki do łazienki to warto pamiętać, że oprócz designu ważne znaczenie ma też fakt, by były antypoślizgowe. W łazience ważne jest też umocowanie co najmniej jednego gniazdka elektrycznego hermetycznego, które powinno znajdować się w bliskiej odległości od lustra i na wysokości 130 cm.
W łazience obowiązkowo powinny się też znaleźć szafki przeznaczone na środki czystości, ręczniki itp., a także wieszaki, uchwyt nad wanną, haczyk na papier toaletowy i blat roboczy.

Mówi się, że to detale tworzą całość i decydują o klimacie. W przypadku łazienki to powiedzenie sprawdza się szczególnie. Dlatego warto je znać zanim przystąpimy do aranżacji łazienki swoich marzeń.

Next Story

This is the most recent story.