Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

mebelfan.pl | 11 sierpnia 2022

Scroll to top

Top

Kształt lustra a styl łazienki – prosta zależność, czy aranżacyjne wyzwanie?

Kształt lustra a styl łazienki – prosta zależność, czy aranżacyjne wyzwanie?
damian
  • On 31 stycznia 2021
  • http://mebelfan.pl

Trudno wyobrazić sobie łazienkę bez lustra. Spełnia ono rolę zarówno funkcjonalną, jak i dekoracyjną. O ile trudno wyobrazić sobie bez niego sprawną, codzienną toaletę, o tyle od strony dekoracyjnej jest ono wręcz niezbędnym elementem łazienkowego wyposażenia. Oto kilka pomysłów na lustro w łazience w odniesieniu do jego… kształtu.

Proste, czy minimalistyczne?

Aranżacja łazienki wymaga lustra. I to niezależnie od tego, czy jest to aranżacja w pełni modernistyczna, czy też ultrakonserwatywna. Lustro optycznie powiększa łazienkę, wprowadzając do niej znacznie więcej przestrzeni i światła. Stawiając na lustra, warto usytuować je na dwóch przeciwległych ścianach łazienki. Dzięki temu efekt optycznego powiększenia, będzie symetryczny i harmonijny. Co ważne – warto tu postawić przede wszystkim na proste i nowoczesne modele. Ograniczenie ramek do minimum sprawi, że przestrzeń zamknięta wewnątrz lustra, nie będzie niczym ograniczona.

Nieregularny kształt lustra – czy to się opłaca?

Wśród wielu Polaków panuje przekonanie, że łazienka powinna być wyposażona w modele luster, które – od strony stylistycznej – są dość przewidywalne. Takie podejście jest jednak błędne, gdyż do łazienki można również wprowadzić modele o bardziej nieregularnych kształtach. Sprawią one, że zacznie ona tętnić życiem i – być może – nabierze dość niecodziennego charakteru. Wszak nikt nie powiedział, że łazienka zawsze musi być nudna i powtarzalna. Nawiasem mówiąc, warto tu wprowadzać modele o dość uporządkowanej formie, odnoszącej się do nieregularnych, ale jednak dość często spotykanych kształtów, takich jak np. elipsa lub trapez.

Pomysł na lustro… klasyczne

Zupełnie inaczej będzie prezentować się lustro w łazience klasycznej. Tutaj nie odegra ono aż tak bardzo praktycznej roli, jak w przypadku wnętrz modernistycznych, aczkolwiek… zawsze można w tym przypadku postawić na światło! Lustro w łazience zaaranżowanej na sposób klasyczny, najprawdopodobniej będzie wyposażone w dużą, dekoracyjną ramę. Nie musi być to wcale rama wyłącznie drewniana! W razie potrzeby można w niej zaimplementować dodatkowe oświetlenie i to najlepiej w oparciu o diody LED. Opcjonalnie można też postawić na oświetlenie punktowe, które nie tylko będzie przepiękną dekoracją, ale też odegra rolę stricte praktyczną.

Gdzie zamontować lustro?

Pomysł na lustro nie ogranicza się wyłącznie do kwestii wyboru określonego modelu. Równie istotne jest to, w którym miejscu zostanie ono zamontowane. Najlepiej, jeśli będzie to centralny punkt łazienki, aczkolwiek z uwzględnieniem tak zwanych „stref zakazanych”, których nie powinno ono obejmować. Lustro można zamontować np. nad umywalką (i to koniecznie z podświetleniem) lub też – jeśli łazienka jest większa – w bliskim sąsiedztwie szafek i funkcjonalnych półek. Unika się montażu lustra – z oczywistych powodów – w bliskim sąsiedztwie wanien i bidetów…

Podsumowując, aranżacja łazienki bez lustra nigdy nie spełni swej roli. Każda łazienka (a już na pewno nowoczesna) musi emanować przestrzenią i światłem!

Previous Story

There are no older stories.